Hasta bakımı;  hasta bakıcı tarafından  yapılması gerekir. Bu hizmeti yapabilecek hasta bakım elemanının  hasta bakım sertifikası  olması veya  hasta bakımını  hasta bakarak  öğrenmiş olması  gerekir. 

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK Bütün çabalara rağmen bazı hastalıkların önüne geçilemeyebilir. Böyle durumlara hazırlıklı olmak gerekir. Hasta bakımı yoğun bilgi, beceri ve sabır gerektirir.

          4857 Sayılı  İş K. 90. Md. gereğince; bu hizmet İşkur aracılığıyla özel istihdam Bürolarınca yapılmaktadır. Çeşitli isimler altında danışmanlık firması  kurarak işkur’un özel istihdam Bürosu izin belgesi olmadan bu Hizmetin verilmesi yasal değildir. Bu hususa hizmet alacak kişi  veya kurumların özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.

 ANKARA HASTA BAKIM Firması bu hizmeti yapabilecek hasta bakım elemanını   direkt olarak   iş ve meslek danışmanları ve  insan Kaynakları uzmanları aracılığıyla seçmekte  veya  İşkur tarafından   Ankara hasta bakımıfirması olan İŞBUL’a göndermektedir.  Hasta bakım firmamızın  iş ve meslek danışmanları  hasta bakıcıları seçerken  kişisel özellikler testi ile duygusal zeka testinin sonucuna göre firmamız tarafından hasta bakımında görevlendirilip görevlendirilmeyeceği konusunda karar verirler. 

Hasta Bakıcı; her şeyden evvel güvenilir olmalı, konusunda deneyimli, şefkatli ve hastaya yaklaşım tarzını bilen ve hasta psikolojisinden anlayabilen  niteliklere sahip olabilmelidir. Ankara hasta bakım firması bu özellikleri taşımayan hasta bakıcıları hasta bakımına  görevlendirmemektedir.     Hasta Bakım Aşağıdaki Hizmetleri Kapsamaktadır ;

  • Hastanın her türlü  kişisel bakımı ile   günlük temel ihtiyaçlarının karşılanmasını kapsamaktadır. Bu kapsamda;
  • Hastanın hastalık nevine göre davranış biçiminin sergilenmesi,
  • Hastanın doktoru tarafından verilen ilaçların zamanında verilmesi ,
  • Hastanın   temel ihtiyaçlarının giderilmesi ( beden temizliği, yemek, altının bezlenmesi dahil )
  • Hasta yürüyebiliyorsa yürütülmesi ve sohbet edilerek iletişim kurulması,
  • Hastanın beden egzersizlerinin fizyoterapistin gösterdiği ve önerdiği şekilde  yaptırılması,
  • Hastanın evinde veya hastane ortamında  günlük ortalığın toparlanması, Yapılacak tüm hasta bakım hizmetleri bir plan dahilinde ve hasta yakını ile irtibatlı olarak planlanır ve yapılır.

Hasta bakım elemanı  yukarıda sıralanan hizmetleri yaparken öncelikle hastayı huzursuz  etmeden rahat bir ortamda  hasta bakımı yapar ve yaptığı işlemleri gerektiğinde hasta yakını ve/ veya doktoru   ile paylaşır .Hasta Bakıcı Seçimi ve  İşe Yerleştirilmesi;

       Hasta bakım yaptırmak isteyen  hasta yakınları  , Ankara hasta bakımı iletişim bilgilerinde kayıtlı olan numaralardan iş ve meslek danışmanlarını arayarak hastaları ile ilgili bilgi verirler. İş ve meslek danışmanları  hastanın bakım özelliğine göre  hangi hasta bakıcının bu hizmeti yapabileceğini , bakım ücretini  konusunda hasta yakınına bir teklif sunar.

Eğer hasta yakını bu teklifi kabul ederse ;

Ankara hasta bakım firmasına davet edilerek  hastanın özelliğine göre hastaya bakabilecek en az üç  hasta bakıcı planlanır ve bu hasta bakıcılarla hasta sahibi yüz yüze görüştürülür.

    Hasta yakını , hasta bakıcı beğendiği ve hastasına bakabileceğine kanaat getirdiği takdirde;

    Ankara hasta bakım yetkililerine  aracılık hizmet bedeli ödeyerek

   Arzu ederse  bir sözleşme imzalayıp hasta bakıcıyı hizmete başlatabilir.

Hasta bakıcı  işe başladıktan sonra hasta sahibi veya hasta  ile anlaşamadığı takdirde;

   ilk üç ay içerisinde  sınırsız ve ücretsiz hasta bakım elemanı değiştirebilirler.

Hasta bakım Hizmeti; 7/24 devam eden bir hizmet olmasına rağmen, hasta bakım elemanının verimli olabilmesi  için ücretli olarak 24 saat izin kullandığı göz ardı edilmemelidir.